SEBEOBRANA NA ZEMI
Sebeobranná situace se občas může dostat z postoje na zem. Ať už záměrem útočníka, nebo zkrátka nechtěným pádem při střetu. Není to dobrý vývoj situace, zejména pokud na to nejste technicky připraveni. Dobrá zpráva je, že to skoro nikdo. Ani útočníci. Ránu v postoji dokáže dát každý – třeba ne nijak „technicky kvalitní“. Útočník nepotřebuje být nijak trénovaný, aby vám ublížil. Na zemi se ale dostáváte do úplně jiné sféry – tam si bez tréninku většina lidí počíná neobratně. Proto se pozice na zemi, na první pohled nevýhodná, dá snadno využít ve Váš prospěch. Když budete připraveni.
A my vám ukážeme jak!
Základem sebeobrany na zemi je umět se na ní efektivně pohybovat, bránit si guard (tedy účinnou obrannou pozici) a samozřejmě mít osvojené techniky, jak vylepšit svou polohu vůči útočníkovi, a nakonec se ze situace dostat. V neposlední řadě, vlastně spíše na prvním místě, je důležitá také správná technika pádu. Protože pokud se při dopadu omráčíte ranou do hlavy o beton, už toho moc neubráníte.
Co se v rámci víkendového semináře naučíte:
-
bezpečnou techniku pádu
-
strategický pohyb na zemi
-
vytvoření, udržení, obnovení guardu
-
obranu v různých polohách vůči soupeři
-
obranu proti rdoušení na zemi
-
vytváření pozic pro kontraútok
-
jak zvrátit nepříznivý vývoj situace
-
takticky bezpečný vztyk ze země
Koncept sebeobrany na zemi, který je obsahem semináře, byl vytvořen odborníky na sebeobranu a bojové sporty, lektory Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Značné množství technik čerpá z bojových sportů, jako jsou judo, grappling a brazilské jiu-jitsu. Vše je však modifikováno pro potřeby sebeobrany, která je vždy specifická a nepředvídatelná.
Pro koho je seminář vhodný?
Seminář je vhodný jak pro úplné začátečníky, tak i pro osoby se zkušenostmi s tréninkem sebeobrany. Jedná se o specifickou oblast technik, která se do značné míry liší od těch postojových.
Trénink probíhá na měkké žíněnce (judo tatami). Cvičí se tedy naboso. Pro účastníky je však doporučen oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi.
Seminář vede PhDr. Adam Zdobinský.